Регистрирани 14 починати од корона во последното деноноќие

by fokus 16:39
16:39

Во последните 24 часа регистрирани се 14 починати лица од компликации со вирусот Ковид-19.

Четворица од пациентите биле од Скопје (82, 73, 67 и 58г), еден од Куманово (52г), четири од Прилеп (82, 66, 78 и 71г), еден од Струга (84г), еден од Битола (74г), еден од Охрид (59г), еден од Кавадарци (56г) и еден пациент од Гевгелија (80г).

- Advertisements -

Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 79815, бројката на оздравени пациенти е 56743, на починати е 2354, а бројот на активни случаи изнесува 20718.

Поврзани новости