Путин се обрати на Црвениот плоштад: Победата ќе биде наша

by fokus

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати пред толпата граѓани на Црвениот плоштад по потпишувањето на анексијата со која беше официјализирана руската анексија на четири окупирани региони во Украина.

– Денеска е историски ден, ден на вистината и правдата, рече Путин.

Рускиот претседател рече дека неговата земја „го отвора своето срце“ за Украинците и ги дочекува дома – повторувајќи го своето верување дека Украина е дел од Русија.

Путин го заврши својот говор со зборовите „Победата ќе биде наша“.

Поврзани новости