Првични резултати од локалните избори во Хрватска: Во Загреб убедливо води Томашевиќ

by fokus 23:52
23:52

Државната изборна комисија на Хрватска ги објави првите неофицијални резултати од локалните избори.
По 69,47 проценти од обработените гласови во Загреб, Томислав Томашевиќ (Можеме!) убедливо води. На второ место е Мирослав Шкоро (Движење на татковината) кој се бори за второто место со Јелена Павичиќ Вукишевиќ (Милан Бандиќ 365) која му дише во врат. Давор Филиповиќ (ХДЗ) е на четвртото место, а Јошко Клисовиќ (СДП) е на петтото место.

Во Сплит, по 78,53 проценти обработени гласови, води Ивица Пуjак (Центар), следен од Вице Михановиќ (ХДЗ). Според сегашните резултати, Žеjко Керум (ПГС) не влегува во вториот круг.

- Advertisements -

Во Осијек, по 97,44 проценти обработени гласови, води Иван Радиќ (ХДЗ), следен од Бранислав Млинаревиќ (Движење на татковината).

Поврзани новости