Противниците на каталонската независност маршираат низ Барселона

by fokus 14:20
14:20

Помалку од 48 часа по прогласувањето независност на Каталонија, неколку илјади луѓе се собраа во центарот на Барселона на собирот за обединување на Шпанија.

Маршот против независноста на шпанскиот регион доаѓа по протестите во Каталонија изминативе денови, со спротивното барање – за независност на регионот.

- Advertisements -

Демонстрантите го веат шпанското знаме и знамето на ЕУ и извикуваат “Пуџдемон во затвор”. Колоните унитаристи се движат кон центарот на градот каде што се распоредени голем број полицајци.

Парламентот на Каталонија во петокот, со 70 од 135 пратеници, ја прогласи независноста на регионот од Шпанија.

Набргу потоа, Сенатот – горниот дом на шпанскиот парламент, го одобри воведувањето на принудна работа во Каталонија, а шпанската премиерка Маријана Рахој ја замени каталанската сепаратистичка влада и повика на вонредни избори за нов Парламент.

Поврзани новости