Протести во Солун и во Атина за поништување на договорот од Преспа

by fokus 13:51
13:51

Два нови протести против Договорот од Преспа ќе се одржат попладнево во Солун и Атина.

Собирите се меѓусебно неповрзани, а како организатори се јавуваат граѓански движења кои и се малку познати на јавноста, јави дописничката на МИА од Атина.

- Advertisements -

Во грчката престолнина, на плоштадот Синтагма пред грчкиот парламент, во 18 часот по локално време, на протест повикаа „Движењето за национална одбраа и за Македонија – Александар Велики“ и „Научната комисија за национални прашања“. Тие, ќе протестираат за, како што велат, „да го запрат договорот на предавство“.

– Грција значи Македонија. Сите Грци, обединети заедно пред парламентот на Синтагма, во недела на 1 јули во 18 часот. Ќе бидеме таму за да ги одбраниме нашата Грција, Македонија, историјата, националниот суверенитет, Уставот и демократијата, повикуваат организаторите преку видео спотот објавен на социјалните мрежи.

За еден час подоцна, во 19 часот по локално време, закажан е собир во Солун и протестен марш низ улиците на градот за „поништување на договорот што го отстапува терминот Македонија на Скопје.

Поврзани новости