Протести во Бразил-обвинувања до власта за пола милион починати од ковид

by fokus 09:27
09:27

Илјадници граѓани на Бразил во сабота излегоа на улиците обвинувајќи го претседателот Жаир Болсонаро и владата поради неефикасно справување со ковид-кризата, особено поради бавната набавка на вакцини и сомнежите во оправданоста на носењето на маски.

Бразил вчера ја надмина бројката од пола милион починати од ковид-19 и се искачи на второто место во светот по бројот на починати од оваа болест, веднаш после САД.

- Advertisements -

Според податоците на бразилското министерство за здравство, само 11 отсто од граѓаните на Бразил се целосно вакцинирани, а 29 отсто добиле прва доза.

-Протестираме против геноцидната влада на Болсонаро која не купи вакцини ниту направи било што за своите граѓани, изјави еден од демонстрантите.

Протести се одржаа во најмалку 44 бразилски градови, а демонстрантите обвинуваа дека половина милион умрени од ковид – 19 е еден вид на геноцид кој бразилската влада го спровела над своите граѓани и побараа претседателот да си оди од функцијата.

Поврзани новости