Продолжува расправата за огласот за јавен обвинител

by Fokus 09:16
09:16

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата по предлогот за огласување именување на Јавен обвинител на Република Македонија, што е на дневен ред на 12. седница.

Во понеделникот пратениците од опозицијата обвинија дека со процедурата за јавниот оглас се прекршува членот на законот кој според нив, СДСМ барал да се внесе во Изборниот законик. Тие потсетија дека и Владата се оградува од, како што истакнуваат, какви било процедури и оти ги ставаат во мирување сите разрешувања и именувања на функционери за после изборите.

- Advertising -

Поврзани новости