Претседателски избори во Словачка

by fokus

Словаците денеска гласаат во првиот круг од претседателските избори кои би можеле да ја зајакнат власта на премиерот Роберт Фицо, кој сака поголема контрола врз јавните медиуми, помеки антикорупциски закони и посилно изразено несогласување за поддршката од ЕУ за Украина.

Избирачките места се отворени во 7 часот по локално време (06:00 часот по Гринич) и ќе бидат затворени во 22 часот. Доколку никој не добие мнозинство во овој круг, на 6 април ќе има втор круг меѓу двајцата кандидати со највисоки резултати.

Сојузникот на Фицо, Петер Пелегрини (48) води во трката за местото на 50-годишната претседателка Зузана Чапутова, која е жесток противник на Фицо, иако не се кандидираше за нов мандат.

Фицо се врати на власт на изборите во септември минатата година, откако ги придоби гласачите со ветувања дека ќе ја прекине воената помош за Украина, ќе продолжи да им помага на луѓето погодени од високите цените и ќе стави крај на хаотичното владеење на претходната влада предводена од опозицијата.

Поврзани новости