Претседателот на Еврејската заедница покажа фотографија од цар Борис Трети како се поздравува со Хитлер

by Fokus

Претседателот на Еврејската заедница во Македонија, Пепо Леви вечерва во „24 анализа“ истакна дека се згрозени од отворањето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ и најавеното отворање на клуб со името „Цар Борис Трети“.

-Најавивме и поднесување кривична пријава. Потребно е време да се приложат докази, да се подготви пријавата и во тоа успеавме. Ангажиравме адвокатска куќа и во понеделникот ја упативме кривичната пријава до Јавното обвинителство во Охрид за отворање на здружението под тоа име. Се надевам дека ЈО ќе реагира доста брзо. Сите знаеме кој е Цар Борис Трети, информира Леви.

Тој во емисијата  покажа фотографија од цар Борис Трети како се поздравува со нацистичкиот лидер Адолф Хитлер.

Отворањето на клубот „Цар Борис Трети“ е најавено за 7. октомври во центарот на Охрид.

Поврзани новости