Пратеничките прашања започнаа со еден час доцнење

by Фокус 11:00
11:00

Пратеникот на опозицијата Сугаревски реагираше дека седницата за пратенички прашања доцни 50 минути затоа што премиерот и министрите се уште не се појавиле во парламентот.

-Ова не е ништо ново, туку една стара појава која ја практикува власта, рече Сугаревски.

- Advertisements -

Нему му реплицираше пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Димовски кој рече дека опозицијата имала 15 месеци шанса да поставува прашања, но никаде ја немало.

Веќе е познато во јавноста дека премиерот Груевски има пракса да доцни на настани. Неговиот пример, кога е во прашање парламентот, го следат и други членови на Владата.

По ова конфронтирање започна седницата со пратенички прашања.

Поврзани новости