Пожарот во „Охис“ бил предизвикан од заварување на ограда

by fokus

Триесет и петгодишен маж од Кавадарци е осомничен дека го предизвикал пожарот во кругот на фабриката „Охис“, додека заварувал ограда.

-По преземените активности МВР утврди дека лицето С.А. (35) од Кавадарци, околу 16.00 часот, додека вршел заварување на ограда во кругот на „Охис“, го предизвикал пожар во оваа фабрика што избувна во четврокот попладне, велат од МВР.

МВР инфромира дека во врска со пожарот во кругот на фабрика „Охис“ во Скопје, во кој беа опожарени покривот и таванот на административната зграда, кат од зградата на лабораторијата, трафостаница, багер, резервоар за вода и магацин за алат, сите во сопственост на правно лице, по ивршениот увид, од страна на полициски службеници од Единицата за насилен криминал, на службен разговор во полициска станица биле повикани повеќе лица.

– По целосно документирање на случајот против С.А. ќе биде поднесена кривична пријава поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „предизвикување на општа опасност“, казниво по член 288 од Кривичниот законик, се наведува во соопштението на МВР.

Поврзани новости