Повеќе од 50.000 писма со сочувство стигнале во Бакингемската палата

by fokus

Кралското семејство добило поплава од пошта од луѓе кои чувствувале потреба да ја пренесат својата наклонетост кон монархијата.

На 19 септември, денот на погребот на кралицата, снимката покажува како кралот и неговото семејство се преплавени со емоции. Десетици илјади луѓе ги исполнија улиците на Лондон и Виндзор за да му оддадат почит на ковчегот што минуваше.

На ден по погребот, дневниот обем на кореспонденција достигнал врв од 6.500 – од вкупно повеќе од 50.000 писма – објави Бакингемската палата.

Фотографии биле направени во Бакингемската палата претходно оваа недела, на кои се прикажани некои од илјадниците писма отворени од членовите на кралскиот тим за допишување.

На една картичка над круната била испечатена пораката „Мислам на тебе“, а многу од писмата биле лично упатени до новиот монарх „Неговото височество кралот Чарлс III“.

Пред смртта на кралицата, Бакингемската палата добивала до илјада писма неделно од јавноста со различни прашања или пораки за добри желби.

Палатата соопшти дека сите писма се читаат внимателно и ќе бидат испратени одговори, додека мал тим за кореспонденција ги обработува илјадниците пораки испратени до кралот, сопругата на кралот и другите членови на кралското семејство.

Кралицата, монархот со најдолг стаж во земјата, почина од старост, покажува нејзината официјална потврда за смртта.

Кралската принцеза веќе откри дека била со нејзината мајка последните моменти, но документот го потврди она што се сомневаше тој ден – некои од децата и внуците на кралицата залудно се обидувале да дојдат до неа.

Сертификатот објавен од Шкотскиот национален регистар го бележи времето на смртта на кралицата во 15:10 часот во четврток на 8 септември во Балморал.

Поврзани новости