Поради политичката криза, Македонија одбила да биде домаќин на самитот на лидери

by Fokus 13:37
13:37

Поради политичката криза, Македонија одбила да биде домаќин на самитот на лидери на балканските земји, на кој присуствува и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер, пишуваат словенечките медиуми.

Според нивните пишувања, два месеци претходно тогашната влада на Македонија побарала да и се одземе улогата на домаќин и да се избере друга локација за одржување на состанокот на високо ниво.

- Advertisements -

На самитот во Брдо, присуствуваат претседателот Ѓорѓе Иванов и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. 

Поврзани новости