Протест во петок поради незадоволство од пресудата за „Монструм“

by fokus

Во повикот се наведува дека  на улица треба да излезат сите граѓани и да го кренат гласот, по петочната молитва во Јаја Паша џамијата, во 13.30 часот.

 

protest 2

Со вчерашната одлука на Основниот суд Скопје 1, шестмина од обвинетите, Агим ИсмаиловиќАлил ДемириАфрим ИсмаиловиќФејзи АзириХаки Азири иСами Љута, за петкратното убиство кај Смиљковското езеро добија казна доживотен затвор, а Сејди Рами, по две години поминати во притвор, излегува на слобода, поради непостоење на цврсти докази.

Осудените имаат право на жалба пред Апелациониот суд.

 

 

 

Поврзани новости