Попоски: Решавањето на кризата ќе ни го отвори патот кон преговори со ЕУ

by fokus 18:33
18:33
Со Европската комисија го делиме заедничкиот став дека сме на добар пат да организира фер и демократски избори на 11 декември и сите прашања, смета министерот за надворешни работи Никола Попоски.
-На земјава во овој момент и е особено важно излегувањето од политичката криза, бидејќи тоа ќе го зголеми притисокот за отворање на една врата за остварување на нешто што подолг временски период треба да се случи, а тоа е пристапните преговори за членство во ЕУ – истакна Поповски.
Владата, додава тој, успеала во последниот период да ја тргне етикетата што некои соседи се обидуваа да ја наметнат дека Македонија не е добар сосед.

Поврзани новости