Почина радио-актерката Таска Балабанова

by fokus 19:33
19:33

По долго и тешко боледување, на 85 години во Скопје почина актерката Таска Балабанова, објави Телма.  Со гласот на Балабанова израснаа многу генерации слушатели на Радио Скопје, денес Македонско радио.

Таска Балабанова е родена во Велес. Како актерка, кариерата ја започна во некогашниот Младинско- куклен театар ,  од кој во 1965 е формиран Драмскиот театар. Балабанова потоа замина во Радио Скопје, каде до пензионирањето работеше како радио актер и го позајмуваше својот глас во бројни радио драми, во „ Веселата емисија“, „ Лирското интермецо“, култната серија „ Хихирику“. Незаборавна е нејзината интерпретација на ликот Олива во цртаната серија  „ Попај морнарот“, како и надсинхронизациите во серијата Штрумфови.

- Advertising -

Поврзани новости