Почина лекарот кој го разоткри прикривањето на епидемијата на САРС

by Fokus

Џијанг Јанјонг, поранешниот армиски хирург кој го откри прикривањето на епидемијата на САРС во 2003 година од страна на кинеските власти, почина на 91-годишна возраст.

Тој почина од пневмонија во саботата во Пекинг, соопштија семејните пријатели и медиумите во Хонг Конг.

Д-р Џијанг беше пофален за спасувањето животи, откако напиша писмо на почетокот на кризата со САРС, во кое откри дека официјални лица ја довеле во заблуда јавноста.

Но, во еден момент тој беше осуден на домашен притвор поради неговата непоколеблива отвореност. Во 2003 година, САРС зарази повеќе од 8.000 луѓе ширум светот. Од нив 774 починаа, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО).

Поврзани новости