Почина Ферус Мустафов

by Fokus

По кусо боледување, ноќеска на 72 години почина кралот на ромската музика, Ферус Мустафов.

Мустафов ќе биде погребан во Штип, каде е роден и каде последните години живеел со семејството.

Ферус имаше мозочен удар на 26 април и оттогаш беше во болницата „8 Септември“.

Мустафов е роден во Штип во ромско семејство на музичари.

Неговата професионална кариера започнала на седумнаесетгодишна возраст, додека студирал виолина и кларинет.

Поврзани новости