По 10 часа заврши рочиштето за „Тенк“, продолжува на петти септември

by fokus 21:20
21:20

По 10 часа вечерва заврши јавната седница на Апелација за жалбата на првостепената пресуда за Никола Груевски и Ѓоко Поповски за предметот „Тенк“.

Откако судијата известител ја прочита првостепената пресуда, претседателката на судечкиот совет Цветанка Пешиќ ја прекина седницата и продолжението го закажа за 5 септември.

- Advertisements -

На тоа рочиште Груевски и Поповски пред судечкиот совет ќе треба да ја образложат поднесената жалба.

Во текот на денешното судење беа правени неколку паузи, поради поднесените барања за изземање на судечкиот совет, претседателот на Апекацискиот суд, судијата известител и претседателот на судечкиот совет од страна на адвокатот Стерјо Зиков и осудениот Никола Груевски. Сите барања беа одбиени.

Поврзани новости