Пировска: Премиерот јавно да го осуди нападот врз ЛГБТ заедницата во „Дамар“

by Фокус 15:10
15:10

Премиерот Никола Груевски јавно да го осуди вчерашниот напад за време на прославата на ЛГБТ-Центарот во кафулето „Дамар“ и министерката Гордана Јанкулоска да ги најде виновниците, побара денеска  извршната директорка на македонскиот Хелсиншки комитет Уранија Пировска на пресконференцијата што ја одржа Националната мрежа за борба против хомофобијата и трансфобијата пред новата зграда на Јавното обвинителство во центарот на Скопје.

Таа потсети дека досега има шест инциденти во кои се нападнати ЛГБТ-активистите и ниту МВР, ниту Обвинителството реагирале.

- Advertisements -

Како што објаснија од Националната мрежа на албанските медиуми уште завчера било објавено дека на социјалните мрежи се најавува некаков инцидент за време на вториот роденден на ЛГБТ-центарот. Ако никој не реагира и ако не се најдат виновниците, мрежата најавува и протести доколку МВР и Јавното обвинителство не си ја завршат работата.

Поддршка за ЛГБТ заедницата даде и пратеничката Солза Грчева која изјави дека била потресена од синоќешниот инцидент и се запраша дали во државата има лекарска јавност која конечно ќе објасни дека луѓето од ЛГБТ-заедницата не се девијантни како што ги презентираат. Таа се понадева дека нејзините колеги ќе ги прифатат забелешките на Венецијанската комисија и дека нема да поминат уставните измени во делот на дефинирањето на бракот и на вонбрачните заедници како заедници исклучиво меѓу еден маж и една жена.

Поврзани новости