Петти ден во Русија црн рекорд по број на починати од Ковид

by fokus

Петти ден по ред Русија достигнува црни рекордни бројки во однос на смртните случаи, откако во последните 24 часа се регистрирани нови 697 смртни случаи поврзани со заразата со Ковид-19, пренесуваат британските медиуми.

Владината работна група за коронавирус пријави 24.439 нови случаи на коронавирус, најмногу од почетокот на јануари.

За вака драматичното зголемување на новозаразени и умрени лица од Ковид-19 руските официјални лица ја посочуваат делта варијантата на вирусот, што за првпат беше регистриран во Индија.

Поврзани новости