Од понеделник вакцинирање на вработените во училиштата

by fokus

Од понеделник ќе се вакцинираат вработените во основните и средните училишта во државата, соопшти денеска Министерството за здравство.

– Овој процес на имунизација на наставниот и ненаставен кадар вработен во образованието, како дел од критичната инфраструктура го спроведуваме за реализација на воспитно-образовниот процес со физичко присуство на учениците во учебната 2021/2022 година, се додава во соопштението.

Следната недела ќе започне закажувањето термини за вакцинација и на вработените во високо-образовните институции.

Поврзани новости