Песков: Раководство на Молдавија оди по патот на русофобијата

by Fokus

Раководството на Молдавија се обидува да тргне во насока на русофобија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Како што додаде, со спречувањето на влезот во земјата му покажуваат на претседателот на Русија дека се стремат да станат непријателска земја.

„Очигледно е дека актуелното раководство на Молдавија оди по добро познатиот пат на русофобијата. Тие ги идентификуваат своите аспирации, како што веруваат, со европските интеграции кои имаат просперитет да се претворат во русофобија. Тие сметаат дека тоа треба да биде задолжителен атрибут на Европската интеграција, дека ја мразат Русија и се што е проруско“, рече тој.

Тој додаде дека расположението во молдавското општество е поинакво и затоа се организираат протести, бидејќи народот не се согласува со таквата политика.

Претходно, молдавскиот премиер Дорин Речен изјави дека на рускиот претседател му е забранет влез во Молдавија, додека молдавските власти составиле список на руски функционери на кои им е забранет влез во земјата.

Поврзани новости