Папата Франциск е хоспитализиран

by Fokus

Папата Франциско (86) хоспитализиран во Рим, а неговите состаноци закажани за четврток се откажани, објави Ватикан, што предизвика шпекулации за неговото здравје.

„Папата Франциск е во болницата Гемели бидејќи попладнево е однесен на однапред договорени прегледи“, соопшти претходно претставникот за печат на Светата столица Матео Бруни без да прецизира други информации.

Во очекување на резултатите од лекарскиот преглед, состаноците на Светиот Отец закажани за четврток се откажани, изјави извор од Ватикан за Франс прес.

Италијанскиот дневен весник Il Corriere della Sera објави дека папата бил пренесен во болницата Gemelli со брза помош поради проблеми со срцето.

Папата Франциско боледува од дивертикулитис, кој може да предизвика инфекција или воспаление на дебелото црево. Дел од дебелото црево му беше отстрането при операција во 2021 година во болницата Гемели.

На почетокот на годинава изјави дека повторно го има истиот проблем и дека поради тоа се здебелил, но дека не е премногу загрижен.

Има проблеми и со коленото и јавно користи бастун и инвалидска количка.

Папата Франциско во интервју за Ројтерс минатата година рече дека не сака да го оперира коленото бидејќи не сака да се повторат долгорочните негативни несакани ефекти од анестезијата што ги имаше по операцијата во 2021 година.

Минатиот јули, при враќањето од Канада, папата Фрањо призна дека неговата поодмината возраст и тешкотиите со одењето можеби доведоа до нова, побавна фаза на неговиот понтификат. Меѓутоа, во меѓувреме ги посети Казахстан и Бахреин, а минатиот месец ги посети Демократска Република Конго и Јужен Судан.

Поврзани новости