Панатинаикос нов европски првак

by fokus

Кошаркарите на Панатинаикос го симнаа бранителот на титулата Реал Мадрид од европскиот трон во вечерашното финале во Евролигата со резултат 95:77.

Избраниците на Чуса Мате ја водеа првата четвртина во добар ритам и кратко и за прв пат дојдоа на мечот со двоцифрена предност, а на крајот заминаа со +11 (36:25) на краток одмор. пред вториот дел.

Продолжението на мадриѓаните им носи уште една најголема предност во мечот (41:27), но грчкиот тим се буди со серија 8:0 (43:35).

Муса се врати на паркетот четири минути пред полувремето, но Панатинаикос одигра одлична одбрана, а Грант изнуди намерен фаул од Змејот.

Грците дојдоа на -4, но Хезоња повторно го одвои Реал со тројка на +7, но Грант ја врати тројката и не му дозволи на шпанскиот тим да „здивне“. Апсолутно израмнување на натпреварот донесе тројката на Вилдоза, кога ПАО дојде на -1 (46:45).

Во третата четвртина одлична одбрана на Панатинаикос. На крајот на третата четвртина Грците водеа со 64:61 и целосно ги запреа нападите на Реал.

Исто така, 7 поени во третата четвртина за Реал се најмали досега во една четвртина за Мадрид оваа сезона.

Кендрик Нан и Костас Слукас блескаа на стартот од четвртата четвртина, а потоа Панатинаикос направи одлична серија и дојде до предност од девет поени.

Минути беспрекорна игра следеа од Слукас, кој погоди тројки и го предводеше својот тим. На крајот Панатинаикос успеа да ја освои титулата по 13 години.