Отец Пимен: Орли и крстови, провокации и паѓања на провокации

by Фокус 11:41
11:41

По поставувањето на камен темелникот на новиот крст во Бутел, реагираше и Отец Пимен, за кого поставувањето на крстот, а претходно и двоглавиот орел, се само провокации за, како што напиша тој, за да почнат безумства.

-Орли и крстови. Провокации и паѓања на провокации. Обично, низ целиот свет, спомен обележја се ставаат како симбол на крај на безумства и крвопролевања. Кај нас обратно е. Се поставуваат за да почнат безумствата, напиша отец Пимен на својот фејсбук профил.

- Advertisements -

Вчера по поставувањето на камен темелникот во Бутел беше претепан претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, кој го гради крстот.

Поврзани новости