Осветени темелите на крстот, насобраните симпатизери на ДУИ се разотидоа

by Фокус 12:35
12:35

Поглаварот на МПЦ г.г. Стефан ги освети темелите на новиот, голем крст кој треба да биде висок 51 метар, а ќе се гради на кружниот тек во населбата Бутел.

Претходно голем број на симпатизери и членови на ДУИ се собраа во Чаир и се обидоа да го блокираат овој настан, но беа спречени во намерата од бројните полициски сили.

- Advertisements -

Новиот голем крст ќе биде ист како оној поставен во општината Аеродром. Освен тоа што ќе биде висок 51 метар, ќе има ширина од 4 метри, со распон на краците од 34 метри, врз постамент од 5,5 метри и фрески на дванаесетте свети апостоли.

Поврзани новости