Осуден македонскиот државјанин што го навредувал Ердоган

by Fokus 20:38
20:38

Во Скопје заврши судскиот процес што беше подигнат од страна на амбасадорката на Турција во Македонија, Тулин Еркал Кара, против лице со македонско и турско државјанство, Е.А., поради  упатени навреди на сметка на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, јави агенцијата Анадолија.

Лицето Е.А. е осудено на парична казна од 24.600 денари, кои доколку не ги плати, ќе биде мора да одлежи затворска казна.

- Advertising -

Во одлуката се наведува дека обвинетиот во ноември 2016 година, преку својот профил на социјална мрежа „објавил иронични изјави и упатил навреди кон лидерот на една странска земја“.

Поврзани новости