Осомничените за убиството на Данка испратени во Белград на психијатриско вештачење

by Fokus

Осомничените за убиството на двегодишната Данка Илиќ – Срѓан Ј и Дејан Д., од притворот во Зајечар се испратени во Специјалната затворска болница во Белград на психијатриско вештачење, дознава Танјуг.

Вештачењето се врши со цел да се утврди дали тие биле здрави во моментот на извршување на кривичното дело, односно дали биле свесни за своето дело и за последиците.

Како што потврдија за Танјуг во Вишото јавно обвинителство, сведоците засега се сослушани, но посочуваат дека тоа не значи дека подоцна нема да се одлучи за сослушување на друг.

Двегодишната Данка исчезна на 26 март во Бањско поле кај Бор, а полицијата по 10-дневна потрага и детални проверки на сите индиции и информации ги уапси Срѓан Ј. и Драган Д. од Бор, кои се осомничени ја удрил девојката со автомобил, а потоа нејзиното тело го ставил во багажникот на автомобилот и го однел на депонија.

Телото на девојчето се уште не е пронајдено.

Во притвор е и таткото на Дејан Д., под сомнение дека му помогнал на синот да го премести телото на девојчето.

Поврзани новости