Од што зависи потенцијалната средба меѓу Путин и Зеленски?

by Fokus

Потенцијалната средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега, Володимир Зеленски, заради потпишување договор за решавање на актуелната ситуација, ќе зависи од модалитетите на документот што допрва треба да биде усогласен, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

– Сè ќе зависи од модалитетите на документот, за што допрва треба да се договориме, појасни Песков на прес конференција.

Советникот на украинскиот претседател, Михаил Подољак, претходно истакна дека состанокот меѓу Путин и Зеленски, може да се организира откако ќе заврши изработката на документот, потсети руската агенција ТАСС.

Поврзани новости