Обвинителство истражува повеќе лица за кражба и поткуп на скапи лекови на скопска Онкологија

by Fokus

Против повеќе лица вработени на скопската Клиника за онкологија и радиотерапија се покренати истражни постапки за кражба и поткуп за примање терапија во Основното јавно обвинителство, потврдија од таму за „Фокус“.

„Во Основното јавно обвинителство Скопје има предмети кои се однесуваат на конкретни лица осомничени за кражба и поткуп за примање терапија на Клиниката за онкологија. Еден од тие предмети е во судска постапка по поднесено обвинение, а по останатите се постапува.

 

Јавното обвинителство ги анализира извештаите на Државниот завод за ревизија, но и написите на медиумите на оваа тема. Доколку притоа се констатираат елементи на кривично дело кое се гони по службена должност, обвинителството ќе постапи и ќе ги испита наводите“, се наведува во одговорот од ОЈО.

„Фокус“ веќе подолг период ја следи оваа тема и досега имаме објавено повеќе текстови за истата, но во последниот број на неделникот ја разоткривме разработената криминална бизнис шема со препродавање на лекови.

Злосторничко здружение на Клиниката за онкологија: Доктори и сестри крадат лекови за болните од рак, скапата терапија завршува на црниот пазар!

Во оваа шема се вклучени повеќе лекари и медицински персонал на клиниката. Според нашите доброупатени извори, во системот се внесувале и блиски роднини на екс менаџментот на клиниката, кои не се болни од карцином, но лековите што се наменети за нив, се препродавале. Исто така, на дел од пациентите им се дава половична терапија без да знаат, со што скапата биолошка терапија завршува на црниот пазар, односно, според неофицијалните информации, на Косово. А, за да можат навремено да го почнат лекувањето, некои пациенти за испитување со пет скен плаќаат и по 700 евра „под рака“.

Целата оваа голема испреплетена мрежа за препродавање лекови на површина излегува кога со Министерството за здравство управуваше Беким Сали, кој доаѓаше од редовите на Алтернатива, кои во тој период беа коалициски партнери со СДСМ и ДУИ.

Само неколку месеци пред да биде разрешен од функцијата, на Онколошката клиника влегоа инспектори за да ја прочешлаат работата, а контрола беше испратена и од Фондот за здравство. Па така, една по една почнуваат да излегуваат криминалните шеми, продавањето на лековите, како и кој го правел сето тоа.

Според доброупатени извори од клиниката, дел од докторите и повеќето од медицинскиот персонал биле повикани на разговор кај екс министерот Сали, за да му објаснат што се случува зад затворени врати на Онкологија. „Фокус“ направи увид и во дел од документацијата, но разговараше и со многу од вработените во клиниката, кои споделија доста шокантни информации.

Пред неколку години, поточно во 2018 година, Министерството за здравство донесе одлука сите лекувања, хемотерапии, зрачења и хируршки интервенции за малигно болните пациенти да бидат бесплатни, односно да не се плаќа никаква партиципација. Сепак, тоа отвори пат за полесно да се развие и прошири бизнисот „под рака“ на онколошката клиника, кој трае години наназад.

Нашите информации говорат дека, како и во секоја јавна здравствена установа, постои систем во кој се запишуваат медицинските истории на сите пациенти што се лекуваат на клиниката, од тоа од што боледуваат, па сѐ до начинот на терапија што ја примаат во моментот.

Според дел од медицинските истории на Онкологија, во кои имавме увид, во време кога организациски директор на клиниката бил Нехат Нухи, се креирал список со лажни болни пациенти од канцер, меѓу кои имало и членови на неговото семејство. Лековите што наводно биле потребни за нив, веројатно се препродавале.

Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст прочитајте го во новиот број на неделникот кој можете да го купите и во електронска форма на овој линк.

Поврзани новости