„Нуклеарната војна е реална закана“

by Fokus

Нуклеарните закани на рускиот претседател Владимир Путин кон Западот поради неговата војна во Украина се „реални“, смета Григориј Јавлински, руски опозициски политичар и основач на последната либерална партија во Москва.

Говорејќи за Newsweek во Москва, Јавлински (70), кој е жесток критичар на Путин кој се залага за крај на војната, ја разгледа нуклеарната реторика на Путин во периодот од почетокот на инвазијата на Украина до денес.

Во септември, Путин нареди прва мобилизација на Русија по Втората светска војна, велејќи за време на телевизиското обраќање до нацијата дека е подготвен да користи нуклеарно оружје за да ја одбрани руската територија.

„Доколку е загрозен територијалниот интегритет на нашата земја, ние, без сомнение, ќе ги искористиме сите расположливи средства за заштита на Русија и нашиот народ. Ова не е блеф“, рече тогаш Путин.

Минатиот месец, за време на обраќањето до нацијата во руското Национално собрание, Путин објави дека Русија ќе се повлече од Новиот договор СТАРТ, последниот преостанат договор за контрола на нуклеарното оружје што го имаше со Соединетите држави.

Овој договор го ограничува бројот на стратешки нуклеарни боеви глави што една земја може да ги распореди.

„Мислам дека нуклеарната закана на Путин е вистинска закана“, изјави Јавлински за Newsweek, повторувајќи ја изјавата на Путин дека предупредувањето „не е блеф“.

„Тоа е вистинска закана. „Таквото оружје е многу сериозна работа, и тоа не се само зборови, тоа е реален фактор, кој треба да го земете предвид во сегашната ситуација“, додаде тој.

Јавлински двапати беше претседателски противник на Путин и го изрази своето противење на одлуката на Русија да ја нападне Украина од почетокот на конфликтот на 24 февруари 2022 година.

Тој вели дека оваа војна е „слична на самонанесен нуклеарен напад“ за неговата нација.

Јаблоко е социјал-либерална партија која има претставници во пет регионални парламенти: Москва, Санкт Петербург, Псковската област, Карелија и Кострома.

Политичарот уште еднаш повика на прекин на конфликтот, велејќи за Newsweek дека тоа мора да се случи „пред да бидат убиени стотици илјади луѓе“.

Тој истакна дека неговото верување дека нуклеарните закани на Путин се реални е една од главните причини поради кои тој повикува на итен прекин на огнот.

Поврзани новости