Новиот погон на Opel Corsa GSi ветува голема забава во возењето

by fokus 12:05
12:05

• 1.4 литарски турбо мотор со 6-брзински мануелен менувач оптимизиран за кривулести патишта
• Чиста прецизност на возењето благодарение на спортската OPC шасија
• Седишта Recaro и спортски волан внатре, јаглеродни елементи од надвор
• Corsa GSi ги следи високите перформанси на динамичната Insignia GSi

Риселсхајм. Кога новиот Opel Corsa GSi на пазарот ќе ја следи Insignia GSi ова лето, ќе има погон од 1.4-литарски турбо мотор со 110 kW / 150 КС и 220 Нм вртежен момент (потрошувачка на гориво л/100 км: 7.9- 7,8 урбан, 5,4-5,2 екстра-урбан, 6,3-6,2 комбинирано, CO2 g/km 147-143 комбинирано). Така, “жешката хечбек” на Opel не е само брз (од нулата до 100 км/ч. за само 8,9 секунди), тој исто така импресионира со голема еластичност – на пат до максимална брзина од 207 км/ч, Corsa GSi забрзува за само 9,9 секунди од 80 на 120 км/ч. во петтата брзина.

Кога го конфигурирале моторот, кој испорачува специфична излезна моќност од повеќе од 100 КС/литар, инженерите специјално го оптимизираат како одговор за одлична забавна на кривулестите патишта. Така, моторот со турбо со шест брзински менувач импресионира со извонредна моќност во вториот и третиот степен на пренос, како и со максимален вртежен момент од 3.000 до 4.500 вртежи во минута прилагоден за возбудливо возење.

Corsa GSi исто така нуди чиста прецизност: спортската шасија позната од верзијата OPC и сопирачките обезбедуваат прецизен атлетизам, извонредно ракување и кратки растојанија на сопирање, исто така кога се комбинираат со опционалните 18-инчни тркала од лесна легура со 215 / 40 R18 гуми.

Високите перформанси на новата Corsa GSi се совпаѓаат со спортскиот надворешен изглед. Тој има карактеристичен дизајн со големи доводи за воздух, извајана хауба, истакнат заден спојлер и прецизно моделирани странични прагови.
Од предната страна, блескава Opel GSi фасциа со голема саќеста решетка и централниот Opel Blitz знак поткрепен со две крила, заедно со надворешните куќички на ретровизорите со јаглерони детали се особено видливи. Големите дизајнирани елементи со хромирани елементи, кои се визуелно поврзани во хоризонтална линија кои се движат преку предната страна, заедно со црна лента на хаубата, го поддржуваат впечатокот на спортист на патот. Живиот стил е исто така присутен кога се гледа од задниот дел. Истакнатиот спојлер на работ на покривот создава дополнителна сила на придвижување, спортскиот хромиран издувен вентил е врамен со живописни дизајни во бојата на каросеријата.

Чистото чувство на спортски стил се пренесува и од внатрешноста. Возачот на Corsa GSi седи на опционалното Recaro седиште и ги става рацете на спортски волан. Изберете ја брзината преку рачката за менување обложена со кожа, ставете ја ногата на алуминиумскиот спортски педал и започнете со чисто задоволство при возењето.

Поврзани новости