Новата книга за папата Јован Павле Втори предизвика бура во полската политика

by Fokus

Владејачките полски националисти бараат парламентот во четврток да донесе резолуција со која ќе се брани угледот на починатиот папа Јован Павле Втори по објавувањето на книгата во која се тврди дека прикривал педофилски скандали додека бил архиепископ Краковски.

Обвинувањата против првиот полски папа предизвикаа жестока дебата во една од најкатоличките земји во Европа.

Додека некои мислат дека наследството на Јован Павле Втори треба да се преиспита поради новите откритија, религиозните конзервативци ја гледаат книгата како левичарски заговор за оцрнување на личност која е во суштината на националниот идентитет.

Ова е ставот и на владејачката партија Право и правда (ПиС), вклучувајќи го и премиерот Матеуш Моравјецки.

„Денес го бранам нашиот сакан Папа, бидејќи како и повеќето патриоти знам дека како народ му должиме многу, многу. Можеби сè“, рече Моравјецки во видео објавено во четвртокот.

Во Полска, каде 85 отсто од населението се декларира како католици, Јован Павле Втори. кој беше прогласен за светец од папата Франциск во 2014 година, се смета за личност која многу придонела за падот на комунизмот во 1989 година.

ПиС сака парламентот да донесе резолуција за одбрана на честа на папата од 1978 година до неговата смрт во 2005 година. Гласањето треба да се одржи, а ПиС има мнозинство.

Претседателот на Полската епископска конференција, надбискупот од Познан Станислав Гадецки, исто така, ги повика „сите луѓе со добра волја да не дозволат да се уништи општото добро, а дел од тоа е несомнено наследството на Јован Павле Втори“.

Ватикан сè уште не одговорил на барањето да ги коментира тврдењата во книгата „Maxima Culpa“, која оваа недела беше објавена на полски јазик.

Во него, авторот Еке Овербек се навраќа на времето кога Карол Војтила беше надбискуп на Краков од 1964 до 1978 година. Неговиот извор беа архивите на тајната полска комунистичка служба и разговорите со жртвите и сведоците на педофилија.

Во книгата е наведено дека Јован Павле Втори не само што знаел за сексуална злоупотреба на деца во неговата надбискупија, туку помогнал да се прикријат злосторствата со преместување на осомничените свештеници од една во друга парохија, вклучително и двајца кои на крајот беа обвинети и осудени на затворски казни.

„Открив многу конкретни случаи во кои римокатолички свештеници сексуално нападнале малолетници во Архиепископијата во Краков во времето кога ја водеше идниот папа Јован Павле Втори“, изјави Овербек за Ројтерс.

Поврзани новости