Мјузикл на Френк Синатра ќе има премиера во Велика Британија

by Fokus

Нов мјузикл за животот и кариерата на легендарниот пејач и изведувач, Френк Синатра ќе биде прикажан кон крајот на оваа година во британскиот град Бирмингем.

„Sinatra The Musical“ ќе дебитира на 23 септември, што се совпаѓа со 70-годишнината од турнејата на пејачот „Come Fly with Me“ и „New York, New York“ во Велика Британија, за време на која тој настапи во овој град.

Приказната започнува на новогодишната ноќ 1942 година, кога тогаш 27-годишниот Синатра се појави на сцената на њујоршкиот театар „Парамаунт“ со изведба што го катапултираше до ѕвезда.

Како што станува голема музичка ѕвезда, тој „се бори да ја балансира љубовта на неговата сопруга Ненси, со барањата и искушенијата да биде најпопуларниот пејач во Америка“, велат продуцентите.

Мјузиклот ќе се занимава со влијанието на неговата афера со актерката Ава Гарднер врз неговата кариера и како тој го направи „најголемото враќање во историјата на шоубизот“.

„Многу сум горда на нашата нова музичка продукција и особено сум воодушевена што за првпат ќе дадеме перспектива на мојот татко каква што досега не сте виделе“, рече Тина Синатра, ќерката на Френк Синатра.

Синатра, чиј препознатлив глас ги освои обожавателите ширум светот со класиците како „My Way“ и „Strangers in the Night“, почина во 1998 година.

Поврзани новости