Николовски за починатиот овчар: Нема „не сме надлежни“ кога се работи за човечки живот

by Фокус 22:29
22:29
Со големо жалење ја примив веста за смртта на повредениот овчар од кратовскиот регион, денеска се пратени дописи во кои побарав детални извештаи за случајот од градоначалникот на општина Кратово, од Центарот за управување со кризи и од МВР, напиша на фејсбук вицепремиерот за антикорупција Љупчо Николовски.
„Освен детални извештаи, за трагичниот настан од ЦУК и од МВР побарав да спроведат внатрешна контрола, за постапувањето на надлежните службеници за случајот. Човечкиот живот нема цена, а кога станува збор за спасување на човечки живот, секој треба да го даде максимумот, а не да се оградува од одговорност. Во вакви случаеви не постои фразата „не сме надлежни“, сите сме надлежни кога е во прашање човечки живот“, порача Николовски.
Неприфталиво и недозволиво е, додаде тој, во 21 век, да се носи човек на носилики, а институциите да не можат да детктираат како и на никој начин да се постапи во конкретни животозагрозувачки случаи. Тој најави итно лоцирање на одговорност, соодветни мерки, санкции и расчистување на случајот.

Поврзани новости