Напаѓачот од Париз е член на „Исламска држава“

by fokus 13:20
13:20

Терористичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за нападот со нож денеска во предградие на Париз.

Во соопштение објавено од новинската агенција на терористичката група, Амак, е наведено дека напаѓачот е „борец на ИД”.

- Advertisements -

Две лица загинаа во нападот во предградието Трап, а еден е сериозно повреден, соопшти париската полиција.

Двајцата загинати во нападот се мајката и сестрата на напаѓачот, информира полициски претставник во изјава за локални медиуми.

Првично беше соопштено дека во нападот загина едно лице, а двајца се потешко повредени, но подоцна од полицијата беше соопштено за двајца загинати и еден ранет.

Поврзани новости