Надал: Бројките не лажат, Ѓоковиќ е најголемиот на сите времиња

by Fokus

Тони Надал – шпанскиот тениски тренер и вујко на Рафаел Надал изјави дека смета дека Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на сите времиња, и дека тешко некој ќе го достигне по бројот на освоени титули.

– Новак Ѓоковиќ е голем шампион и ќе биде многу тешко да се дојде до него, не само за мојот братучед, туку и за кој било – изјави Тони Надал.

Според него, приказната за „најголемиот на сите времиња“ е комплицирана, но од друга страна рече дека „цифрите во корист на Новак не лажат“.

„Многу е тешко да се одреди кој е најдобар во историјата, но мора да се оди по Ѓоковиќ бидејќи титулите зборуваат во негова корист. „Иако лично мислам дека Роџер Федерер повремено успеваше да игра тенис на повисоко ниво од Новак, реалноста е дека во светот на спортот бројките не лажат, а велат дека Ѓоковиќ без сомнение е најдобриот досега“, изјави Надал.

Неговиот внук беше тенисер број еден во светот по бројот на титули, додека во јануари не беше елиминиран од Австралија опен.

Оттогаш Рафа е надвор од терените, а оттогаш Ѓоковиќ освои три Грен слем турнири и со 24 убедливо го освои првото место.

Тони го најави и враќањето на Рафа, но дури во јануари следната година, кога треба да се врати на терените токму на Австралија Опен.

Поврзани новости