Путин најави: Русија развива ново оружје!

by Fokus

Рускиот претседател Владимир Путин денеска одржа говор на Источниот економски форум во рускиот град Владивосток, каде по форумот треба да се сретне со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, кој допатува во Русија.

За време на својот говор, Путин уште еднаш го нападна Западот, кој го обвинува за „уништување на системот на трговски и финансиски односи“.

Тој, исто така, рече дека неговата земја и нејзиниот Далечен Исток се „отворени за трговија“.

– Русија развива оружје со „ласерски, ултразвучни и радиофреквентни способности“, рече тој, пренесува Би-Би-Си.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун пристигна во Русија на, како што рече Кремљ, сеопфатна дискусија со претседателот Владимир Путин, поради предупредувањата од Вашингтон дека не треба да се договорат за договор за оружје.

Последната посета на Ким беше на Владивосток во 2019 година, на првиот самит со Путин, откако преговорите со поранешниот американски претседател Доналд Трамп за откажувањето на Северна Кореја од нејзината нуклеарна програма пропаднаа.

Поврзани новости