Над 40 мигранти пронајдени во возило кое патувало кон Табановце

by Фокус

Над четириесет нелегални мигранти од земји од Блискиот и Среден исток, Авганистан, Сирија и Пакистан се откриени во српско товарно возило во правец кон северниот граничен премин Табановце, информираа од Министерството за внатрешни работи.

Според полицијата, утрово околу 4.15 часот на автопатот автопатот Куманово-Табановце, во близина на граничниот премин со Србија, забележале паркирано товарно возило „Фиат дукато“ со српски национални ознаки кое имало издишана гума и се упатиле кон него.Човекот кој го управувал возилото, веднаш се дал во бегство.

Тие се приведени во кумановската полиција за понатамошна постапка.

Поврзани новости