МВР поднесе прекршочни пријави за напаѓачот на новинарот на Телма

by fokus 14:16
14:16

Министерството за внатрешни работи попладнево соопшти дека поднело две прекршочни пријави против лицето К.П.(32) од Скопје кое вчера физички го нападна новинарот на Телма, Павле Беловски, пред зградата на МВР.

-На 20.10.2016 година околу 21,20 часот во Скопје, наул.   „Димче   Мирчев“   пред   главната   капија   наМинистерството   за   внатрешни   работи,   Б.П.(29)   одСкопје,   вработен   како   новинар   во   ТВ   Телма,   билфизички   нападнат   од страна на К.П.(32)   од Скопје,при што  повеќе пати бил удиран со  раце и  нозе вопределот   на   главата   и   телото   и   му   биле   нанесенивидливи   повреди.   К.П.   бил   приведен   во   ПС   ОНЦентар   и   по   целосно   расчистување   на   случајотподнесени   му   се   прекршочни   пријави   по   член   6   ичлен 12 од Законот  за прекршоците  против  јавниотред и мир, се вели во соопштението на МВР.

- Advertisements -

Поврзани новости