ЛП: Нападот врз новинарот на Телма е најава за „демократските“ избори на 11 декември

by fokus 13:57
13:57

Либералната партија го осуди синоќешниот напад врз новинарот на телевизија Телма, во текот на вршењето на неговата работа, истакнувајќи дека не станува збор за исклучок, имајќи предвид дека тоа е веќе шести таков случај.

-Имајќи ја предвид атмосферата што се создава пред изборите и со оглед на дрскоста како е изведен, оценуваме дека нападот врз Беловски е само најава за тоа колку изборите на 11 декември ќе бидат „демократски и кредибилни“, рече претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски.

- Advertisements -

Од партијата додаваат дека и овој напад е мотивиран од политиката која две децении новинарите и медиумите ги гледа како „огласна табла“, а не како општествено-одговорна и ценета професија.

Поврзани новости