Мицотакис: Ќе се отвори платформата за вакцинација на децата над 12 години

by Fokus

Отворање на платформата пријавување за вакцинација на децата од 12 до 15 години, најави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во разговор со граѓаните од областа Месинија, за време на неговата денешна посета, јави дописничката на МИА од Атина.

Мицотакис истакна дека Владата ги следи препораките на надлежната Комисија од Министерството за здравство на Грција, појасни дека одлуката е на родителите, а вакцинацијата на децата никогаш нема да биде задолжителна.

Доброволната вакцинација на децата во Грција веќе е започната, а се однесува на оние од 15 до 17 години.

Поврзани новости