Мицкоски: Со овој договор ми го негираат правото да се самоопределам како Македонец

by fokus 22:28
22:28

Јас сум Македонец, се идентификувам како Македонец и по моите корени и по она што ќе го оставам позади себе и никој нема право тоа да го порекне, а со овој договор мене ми го негираат правото да се самоопределам како Македонец и да живеам во македонска држава, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата „Патот кон“ на Алсат М Телевизија.

-Ние како партија сме кажале дека за идентитетските прашања не се преговара. Со самото тоа што они во овие преговори кажуваат дека успеале да постигнат нешто, а лажат, самото тоа вели дека они преговараат за нешто за што не треба да се преговара, ниту пак некој им дал право да преговараат, подвлече Мицкоски.

- Advertisements -

Поврзани новости