Министерство за здравство: Насилството врз медицинскиот персонал не смее да се толерира

by fokus

Министерство за здравство денеска преку соопштение изрази најостра осуда за инцидентот во Општата Болница Кочани кога дежурна лекарка била нападната на работното место од страна на роднина на пациентка која била хоспитализирана во здравствената установа.

– Сметаме дека насилството врз докторите и медицинскиот персонал не смее да се толерира со што превземаме мерки да се воведе дополнително обезбедување на сите нивоа на здравствена заштита. Со оглед на зачестеноста на појавите на вербални и физички напади на докторите, Министерството за здравство презема активности за дополнително обезбедување и воедно ги повикува сите здравствени установи да преземат активности за да се обезбеди соодветна заштита и нормални услови за работа, стои во реакцијата од Министерството за здравство.

Поврзани новости