Марин: Приватна е парцелата каде беа сечени дрвја, Општината нема надлежност

by fokus 08:49
08:49

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, вели дека е приватна парцелата каде вчера се сечеа дрва за да се гради станбено деловен комплекс. Во изјава за „1ТВ“ Марин тврди дека бидејќи е парцелата приватна, Општината нема надлежност.

Според видео објавено на социјалните мрежи вчера попладне беше уништена зелена површина кај „Тобако 2“ во Аеродром. Тешка механизација ги сечеше и откорнуваше дрвјата за да го подготви просторот за градежни активности. Под дрвјата до сега имаше парк со детски реквизити.

- Advertisements -

Според информативната табла на локацијата, инвеститор на објектот кој треба да почне да се гради е „Порта Инжинеринг Груп“. Изведувач на работите е фирмата „Специјал градба“. Одобрението за градење е издадено на 4-ти април оваа година.

Масакр на дрвата во Аеродром…

Масакр на дрвата во Аеродром…

Publiée par Видео Вести sur Mercredi 2 mai 2018

Поврзани новости