Манчестер останува син, Сити го победи Јунајтед и го освои трофејот во ФА Купот

by Fokus

Фудбалерите на Манчестер Сити освоија уште еден трофеј во сезоната, бидејќи во финалето на ФА Купот го победија градскиот ривал Јунајтед со 2:1! Двата гола за „граѓаните“ ги постигна Илкај Гиндоган, додека Бруно Фернандеш беше единствен прецизен за „ѓаволите“ од пенал.

Фудбалерите на Сити направија одлична увертира за финалето на Лигата на шампионите, каде што ќе го бркаат првиот трофеј на натпреварот против Интер, закажан за 10 јуни.

Сити веќе ја освои титулата во Премиерлигата, а сега го освои и најпрестижното натпреварување во Англија и пошироко.

Клубот од „синиот дел“ на Манчестер беше голем фаворит пред мечот, што Гиндоган го покажа веќе во 15. секунда од мечот, кога го победи Давид Де Хеа.

Јунајтед беше прилично шокиран од тој гол, но успеа да израмни од пенал во 33. минута, кога Бруно Фернандеш погоди за 1:1.

Тој резултат отиде на полувремето, иако Јунајтед беше многу подобар противник во тоа прво полувреме. Но, тие не ги искористија своите шанси и стигна казна.

Илкај Гиндоган повторно постигна гол во 51. минута и со тоа на својот клуб му го донесе вториот трофеј сезонава. Јунајтед ќе заврши уште една година без трофеј.