Макрон: Нема да поднесам оставка

by Fokus

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека нема намера да поднесе оставка без оглед на резултатите од претстојните парламентарни избори.

Макрон во неделата навечер ги распушти владата и парламентот, закажувајќи предвремени избори во Франција за 30 јуни, откако неговата партија претрпе пораз на изборите за Европскиот парламент.

Партијата Преродба на Макрон освои нешто помалку од 15 отсто од гласовите, додека Националниот митинг на Марин Ле Пен освои нешто повеќе од 30 отсто од гласовите.

Поврзани новости