(Видео) Британскиот политичар и водител Најџел Фараж го гаѓаа со камења и влажен цемент

by Fokus

Британскиот политичар и ТВ водител Најџел Фараж денеска беше нападнат додека се поздравувал со граѓаните за време на изборната кампања.

Како што пренесува британски Сан, Фараж бил гаѓан со камења, влажен цемент и кафе од млад човек во центарот на Барнсли додека политичарот ги поздравувал граѓаните од автобусот. Полицијата набрзо го уапсила човекот кој го нападнал Фараж.

Инцидентот се случува само една недела откако политичарот беше испрскан со милкшејк додека се шетал низ Њукасл, во североисточна Англија.

Фараж одлучи да се кандидира за оваа позиција на изборите на 4 јули, зголемувајќи ја поддршката за британската Реформска партија на само два процентни поени зад владејачките конзервативци, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење спроведено од британската агенција за истражување на пазарот и аналитика YouGov.

Резултатите од истражувањето го поддржуваат ставот дека враќањето на Фараж на политичката арена му зададе нов удар на владеењето на конзервативниот премиер Риши Сунак и неговите шанси да остане на власт со продлабочување на расколот меѓу британските гласачи од десниот центар.

Поврзани новости