Македонија доби нов премиер и влада: Заев треба да ја врати демократијата

by fokus 23:54
23:54

На полноќ Македонија по 11 години доби нова влада и нов премиер. Собранието го изгласа новиот владин состав на чело со СДСМ и коалицијата, а Зоран Заев стана нов премиер на Република Македонија.

„За“ гласаа 62 пратеници, против 44 и возджани беа 5 пратеници. По гласањето, новиот владин состав положи заклетва.

- Advertisements -

Пред гласањето за нова влада, од собраниската говорница се обрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, а потоа и сегашиот премиер Зоран Заев.

 

Поврзани новости